Vzdělávání se v našem oboru

Často dostávám od účastníků kurzů otázky, kde se ideálně vzdělávat a od koho, tak se teď na to pokusím dát odpověď, jak to vnímám já.

Kongresy mi přinesly mnoho nového, opět rozšířily obzory, ale tolik prakticky nepomohly.

Když jsem skončil studium zubního lékařství, tak už jsem měl za sebou poměrně dost kurzů, které jsou absolvoval hlavně ve 4. a 5. ročníku. Jelikož jsem vlastně skoro nic z toho, co jsem na kurzech viděl, nepraktikoval, bylo to hlavně pro zajímavost a pro rozšíření teoretických obzorů. Hned, jak jsem nastoupil do práce, jsem se začal zajímat o kurzy, na několik u nás v ČR jel, ale jelikož mě kvalita nepřesvědčila, začal jsem hledat v zahraničí.

Ze začátku jsem jezdil na kurzy a kongresy týkající se konzervačního ošetření - výplní, enda a samozřejmě jsem také prahnul po estetice. Zjistil jsem, že se vracím nadšený, ale z praktických kurzů můžu o dost více aplikovat v praxi. Kongresy mi přinesly mnoho nového, opět rozšířily obzory, ale tolik prakticky nepomohly. Také jsem si všiml, že čím více přednášejících na jedno téma, tím více názorů a tím pro mě větší zmatek, hlavně v začátcích.

Proto jsem začal hledat zubaře, kteří přednášeli nějaký ucelený program, abych si mohl jejich protokoly a postupy pokusit převést do své praxe. Ptal jsem se známých v zahraničí a oni mi doporučili nejprve jména jako Gutowski, Spear, Kois, Dawson a další. K tomu jsem stále jezdil i na kongresy, ale ty mi stačily méně a méně, jelikož praktické kurzy a přednášky výše uvedených jmen a dalších mi přinášely informace, které jsem uplatnil v praxi a které skutečně fungovaly.

Postupem času jsem kongresy a přednášky s více přednášejícími začal brát spíše jako společenskou událost a možnost setkat se se známými, popřípadě zjistit, co je v oboru "nového". Je to schválně v uvozovkách, protože je často jako něco nového prezentováno to, co je na světě už známo dlouhá léta, jen se to nově zabalí, refrešuje a dá se tomu "wow" efekt, často je to "nové" podstatně méně kvalitní než to staré. Často je to "nové" v dnešní době zároveň vedeno snahou vydělat více peněz za kratší čas...

Mou hlavní stravou se staly kurzy v rámci ucelených curicul lidí jako je tedy Gutowski, Spear a teď Reusch. Jsou to praktici, kteří celý život sedí na zadku v ordinaci a dělají svou práci, ta je živí. Jejich postupy spolehlivě fungují, pokud by totiž nefungovaly, tito lidé by si v těch svých ordinacích nevydělali na živobytí. A jejich postupy při správném provedení fungují tak, že si to většina z nás na začátku ani nedovede představit, to říkám bez přehánění.

Mimo těchto lidí jezdím i na kurzy mnoha dalších, o kterých vím, že něco umí, většinou je to na doporučení od známých nebo doporučení přímo od mých učitelů nebo jejich kolegů.

Proto moje doporučení zní - učit se od těch, kteří jsou skutečně každodenně praktikujícími zubními lékaři ve vlastní praxi, mají již něco za sebou. Čím více, tím lépe. Učit se od těch, kteří mají ideálně ucelený program, neučit se od těch, kteří rozdělují svůj čas mezi univerzitu a přednášky po celém světě a na práci mají vyhrazený snad jeden den v týdnu. Prostě se učit od praktiků a ne od teoretiků a vzdělávat se od těch, kteří si na sebe musí vydělávat skutečně hlavně zubním lékařstvím a ne jen mluvením. No a ideálně se učit mimo ČR, protože ten zpomalený vývoj za komunistů je tu z mého pohledu hodně moc vidět. I když už tu roste generace, která pomalu má co předávat dále.

Pan doktor Jiří Zvolánek se specializuje v okluzi, funkci a protetice, a to jak v té fixní, tak v protetice snímatelné. Dále je jeho významným zájmem estetické zubní ošetření, smile design a vše s těmito oblastmi spojené.