Kongres o funkci DGFDT Bad Homburg

V polovině listopadu jsem se zúčastnil kongresu německé společnosti pro funkční diagnostiku a terapii DGFDT. Jednalo se o výroční 50. kongres pořádaný v Bad Homburg. Specielním hostem byl Jeffrey Okeson, DDS, zubní lékař z Kentucky, který celý svůj profesní život zasvětil funkci a orofaciální bolesti. Je autorem několika knih, na které stojí za to se podívat, nedávno vyšlo poslední přepracované vydání jeho titulu Bells Orofacial pain. Jeho několik vstupů, každý z nich asi 1,5 hodiny dlouhý, velmi jasně a srozumitelně popisovalo jak základy funkce, tak věci, důležité k pochopení orofaciální bolesti a její diferenciální diagnostiky. Prostě skvělý přednášející s jedinečnými znalostmi.

Jedinečná byla přednáška o historii funkce od pana doktora Georga Meyera, bylo zajímavé vidět první prototypy artikulátorů pocházející už z 19. století.

Na pořadu bylo ale i mnoho dalších zajímavých přednášek, ať už z úst privátních lékařů, univerzitních profesorů nebo postgraduantů. Často byla zmiňována v souvislosti s funkcí virtuelní zubařina, ale z toho, co jsem viděl, jsem si opět odnesl jasný pocit, že zatím není o co stát. Tedy v porovnání s tím, co se vlastníma rukama a v špičkovém artikulátoru dá vyrobit.

Jedinečná byla přednáška o historii funkce od pana doktora Georga Meyera, bylo zajímavé vidět první prototypy artikulátorů pocházející už z 19. století. Neméně zajímavá byl příspěvek pana doktora Kordasse na téma budoucnost funkce, který ukázal, kam zubní lékařství směřuje a navrhl v závěru přednášky použití elektronického obličejového oblouku jako joysticku pro herní konzole. Bylo to velmi zábavné, ale ani to mi nedalo jakoukoli informaci o tom, proč by zubař, který chce opravdu maximální kvalitu, by měl v dnešní době pro funkci používat cokoli virtuelního. Zatím je vše prostě velmi velmi nepřesné.

Na závěr bylo předáno nejvyšší ocenění této společnosti panu doktoru Heinzi Mackovi, který je autorem artikulátoru SAM a zároveň zakladatelem firmy SAM. Jednalo se o medaili Oskara Bocka a ta byla zatím předána pouze dalším 4 lidem. Měl jsem tu čest strávit s panem doktorem pár chvil a co mě mimo zubařiny asi nejvíce zaujalo, byl jeho původ - narodil se totiž před druhou světovou válkou v Karlových Varech. Po válce byla jeho rodina ze Sudet odsunuta do Německa. No, v tu chvíli se člověku honí hlavou různé myšlenky, ale je dobře, že se tak stalo, jinak by firma SAM nikdy nevznikla a pan doktor by třeba nebyl doktorem a mohl by dělat maximálně zlepšováky třeba ve Škodovce...

MUDr. Jiří Zvolánek
MUDr. Jiří Zvolánek

Pan doktor Jiří Zvolánek se specializuje v okluzi, funkci a protetice, a to jak v té fixní, tak v protetice snímatelné. Dále je jeho významným zájmem estetické zubní ošetření, smile design a vše s těmito oblastmi spojené.